Flag

Fırın çeşitleri

Fırın çeşitleri ve özellikleri nelerdir.

Bunlar daha çok şekillerine ve büyüklüklerine göre isimlendirilirler; solo, ankastre, midi, mini gibi... Ayrıca verdiği elektromanyetik dalgalar ile pişirme yapan mikrodalga fırınlar da vardır. Mikro dalga fırınlar ısıtma ve donmuş gıdaları çözdürmek amacıyla kullanılırlar.


Solo fırınlar, üzerleri ocaklı, tek başlarına bir ünite şeklindedirler. Ankastreler, gömme de denilen mutfak mobilyası içine yerleştirilenlerdir. Aslında sololar ve ankastrelerin iç hacimleri ve bazı temel fonksiyonları birbirine benzer veya çok yakındır. Son yıllarda fırınların fonksiyon sayıları geliştirilmiş ve sayıları arttırılmıştır. Bu fırınların en temel fonksiyonlarından bazıları, termostatlı olmaları, alt-üst ısıtmalı veya sadece alt, sadece üst ısıtmalı, turbo özellikli, alt-üst ve turbo özelliğinin aynı anda çalışması, ızgara fonksiyonu, süre ayarlama, saat ayarlama gibi bazı özellikleridir.


Mini ve midi diye adlandırılan fırınlar set üstü olup, temel olarak çok az sayıda fonksiyonları olan ve iç hacimleri küçük olan fırınlardır. Bu fırınların genellikle turbo özelliği yoktur, alt-üst ısıtma ve ızgara özellikleri vardır.

İlgili İpuçları ve Püf Noktaları

Bizi Takip Et
Sosyal Medyada Dr. Oetker