Flag

Bilginin Işığı

Yaklaşık 12 dilim
Zor
200 dk.
Öğretmenler gününe özel karadutlu pasta.
Malzemeler
Nasıl hazırlarsınız?
Picture -
Picture -
LÜTFEN BU TARİFİ DEĞERLENDİRİN
Beğendiniz mi?

İlgili Tarifler

Bu tarifler de ilginizi çekebilir

Bizi Takip Et
Sosyal Medyada Dr. Oetker
Picture - Hero image
Ekipmanlar
Kalıp
Kare kalıp (24x24 cm)
Kağıt mini muffin kalıbı
Kağıt muffin kalıbı

Malzemeler

Hamur
1 paketDr. Oetker Pandispanya Un
3yumurta
0,5 su bardağısu
Dolgu
1 paketDr. Oetker Vanilinli Pasta Kreması
50 gyumuşak margarin
1,5 su bardağıbuzdolabında soğutulmuş süt
2 su bardağıkaradut
1 paketDr. Oetker Bitter Çikolata Parçaları
Kaplama ve süsleme
400 gşeker hamuru
Dr. Oetker Buğday Nişastası
Dr. Oetker Jel Renklendirici - Yeşil
Dr. Oetker Jel Renklendirici - Kırmızı
Dr. Oetker Jel Renklendirici - Mavi
Dr. Oetker Jel Renklendirici - Sarı

Ürünü incele

Picture - Dr. Oetker Vanilinli Pasta Kreması
Picture - Dr. Oetker Bitter Çikolata Parçaları
Picture - Dr. Oetker Buğday Nişastası
Picture - Dr. Oetker Jel Renklendirici - Yeşil
Picture - Dr. Oetker Jel Renklendirici - Kırmızı
Picture - Dr. Oetker Jel Renklendirici - Mavi
Picture - Dr. Oetker Jel Renklendirici - Sarı
1

Ön hazırlık

Kalıbın tabanına pişirme kağıdı serin ve kenarlarını margarin ile yağlayın. Fırını belirtilen dereceye ayarlayıp ısınması için önceden açın.

Alt-üst pişirme: 170 °C

Turbo pişirme: 170 °C

2

Hamurun hazırlanışı

Yumurta, su ve pandispanya unu çırpma kabına alın ve mikser ile önce düşük, sonra yüksek devirde toplam 5 dakika çırpın. Büyük muffin kalıbına 1 yemek kaşığı, küçük muffin kalıplarına da birer tatlı kaşığı hamur koyun. Kalan hamuru kalıba alın, üzerini düzeltin ve pişirin.

Pişirme süresi: Yaklaşık 40 - 45 dakika


Pişirme süresinin 15-20. dakikasında muffinleri fırından alın.


Süre sonunda kalıptaki pandispanyayı fırından alın ve bekletmeden yanlardan spatula yardımı ile kelepçesini çıkarın ve soğumaya bırakın.

3

Muffinlerin süslenmesi

Margarin, süt ve pasta kremasını çırpma kabına alın. Mikser ile önce düşük, sonra yüksek devirde toplam 3 dakika çırpın. Muffinleri süslemek için ayrı bir kaseye 2 yemek kaşığı pasta kremasında alın ve yeşil jel renklendirici ilave edip karıştırın. Yıldız uçlu krema sıkma torbasına doldurun ve muffinlerin üzerini süsleyin.

4

Dolgu

Soğuyan pandispanyayı enlemesine üçe kesin. İlk katını ters çevirerek servis tabağına alın. Pasta kremasından 3 yemek kaşığı dışı için ayırın. Kalan kremanın yarısını pandispanyanın üzerine yayın. Karadut ve çikolata parçalarının yarısını üzerine sıralayın, ikinci kat pandispanyayı üzerine kapatın. Kalan kremayı üzerine yayın. Kalan karadut ve çikolata parçalarını da üzerine sıralayın, üçüncü kat pandispanyayı üzerine kapatın. Ayırdığınız krema ile pastanın yanındaki boşlukları kapatın ve üzerine ince bir tabaka şeklinde sürün. Buzdolabında 15-20 dakika bekletin.

5

Kaplama ve süsleme

Şeker hamurunu yumuşayıncaya kadar yoğurun. Cevizden biraz büyük bir parça alın. Bir adet 8 cm, 3 adet de 4 cm uzunluğunda mum şekli yapın. Kalan şeker hamurunu az miktarda buğday nişastası serpilmiş tezgaha alın. Merdane ile 0,5 cm kalınlığında açın ve pastayı kaplayın. Fırça kullanarak jel renklendiriciler ile üzerini süsleyin.


Hazırladığınız mumların üzerine üçgen şeklinde şeker hamuru yapın ve su ile hafif ıslatarak yapıştırın. Kırmızı ve sarı jel renklendirici ile büyük ve bir adet küçük mumun üzerini boyayarak ateş görüntüsü verin. Diğer mumların üzerine beyaz olarak bırakın. Mumların alt kısımlarından kürdan batırarak muffinlerin üzerine yerleştirin. Muffinleri pastanın üzerine sıralayın. Uzun mumu eğerek yanındaki mumu yakıyor görüntüsü verin.