Flag

Dr. Oetker Türkiye

Sorun Yanıtlayalım
Merak Ettiğiniz Konularla İlgili Bize Ulaşın
Sıkça Sorulan Sorular

Bizlerle ilgili merak ettikleriniz hakkında sıkça sorulan soruları ve cevaplarımızı burada bulabilirsiniz.

Eğer sorunuz listede yoksa bizlere buradaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Tariflerimiz ile ilgili Dr. Oetker Deneme Mutfağı'nın sizler için hazırlamış olduğu ipuçları & püf noktalarına ulaşmak için tıklayın.

1
Ürünlerinizi ve tariflerinizi hazırlarken hangi ölçüleri kullanmalıyım?

Ürünlerimiz ve tariflerimizi hazırlarken dikkat edeceğiniz ölçülere linkten ulaşabilirsiniz.

2
Toz ürünlerinizi nasıl saklamalıyım?

Ürünlerimizi serin, kuru ve kokusuz ortamda saklamanızı tavsiye ediyoruz.

3
Toz ürünlerinizin açıldıktan sonra son kullanım tarihi nedir?

Ürünlerimiz tek kullanımlıktık. Sadece Aktif Maya ürünümüz ile tarif hazırlarken istediğiniz miktarda mayayı kullanıp geri kalanını da hava almayacak şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz.

4
Ürünlerinizin hazırlanmış hallerinden sonra saklama koşulları ve süresi nedir?

Ürünlerimiz; süt ve süt ürünleri, yumurta, yoğurt gibi ürünler ile hazırlandığı için bu besinlerin bozulma süreleri baz alınmalıdır.

5
Ürünlerinizden hangileri gluten içermiyor?

Özel seçilmiş ham maddeler ile uygun koşullarda üretilen ve paketlenen Dr. Oetker Glutensiz Serisi Ürünleri; Hamur Kabartma Tozu, Şekerli Vanilin ve Instant Maya ürünlerimizin de dahil olduğu; Glutensiz Ekmek Karışımı, Glutensiz Sade Un Karışımı, Glutensiz Krem Şanti, Glutensiz Pirinç Unu, Glutensiz Mısır Nişastası, Glutensiz Kakaolu Puding, Glutensiz Çikolatalı Sos, Glutensiz Kakao çeşitlerimizdir.

Bu ürünlerimizin paket görsellerinde “gluten içermez” ifadesi yer almaktadır.

Çölyak hastaları bu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Daha fazla bilgi için Glutensiz Ürünler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6
Özel hatta gluten içermeden üretilen ürünleriniz haricinde diğerlerinde durum nedir?

Dr. Oetker ürünlerinin birçoğu içerikleri gereği gluten içermemektedir (Örneğin; birçok puding çeşidi gibi), fakat herhangi bir çapraz bulaşma riskine karşı çölyak hastalarına Dr. Oetker Glutensiz Serisi'ndeki ürünlerimiz dışındaki ürünlerin tüketilmesini önermiyoruz.

7
Ürünlerinizi nereden bulabilirim veya bulamadığım ürünleriniz için ne yapmalıyım?

Ürünlerimiz tüm satış noktalarında mevcuttur. Bazen küçük satış noktalarında çeşit eksikliği olabilir veya büyük noktalarda da talep yüksekliği nedeniyle ürün o an için rafta bitmiş olabilir. Aradığınız ürün için öncelikle satış noktasındaki görevlilere bilgilendirmede bulunabilirsiniz. Sorununuz çözülse de çözülmese de bulunduğunuz il, ilçe ve iletişim bilgilerinizi 0850 222 98 04 no'lu Danışma Hattı'na veya İletişim Formumuza kayıt bırakabilirsiniz. Yetkili arkadaşlarımız size en kısa süre içerisinde yardımcı olacaklardır.

Ayrıca Dondurulmuş Pizza dışındaki ürünlerimizi ve mutfakta yardımcınız olacak kek & pasta kalıplarımız gibi ürünleri Dr. Oetker Sanal Mağaza adresimizden sipariş verebilirsiniz.

8
Dr. Oetker ürünlerinden hangileri vejetaryen veya vegan beslenmeye uygundur?

Vegan veya vejetaryen mı besleniyorsunuz? 

Vegan, vejetaryen, ovo vejetaryen ve lakto vejetaryenler için hazırladığımız; badem ve kaju fıstığı sütü ile hazırlayabileceğiniz ürün listemize buradaki dosyadan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Dr. Oetker Deneme Mutfağı'nın sizler için hazırlamış olduğu birbirinden lezzetli Vegan Tariflerimiz için tıklayın.

Bu listenin dışında kalan ürünlerimiz belirtilen beslenme tiplerine uygun olmadığı için listemizde yer almamaktadır.

9
Ürünleriniz neden Almanya ya da farklı ülkelerdeki ürünlerle aynı özellikte veya gramajda değil?

Ürünleriniz neden Almanya ya da farklı ülkelerdeki ürünlerle aynı özellikte veya gramajda değil?

10
Bazı ürünlerinizin paketlerinde neden içindekiler bilgisi belirtilmiyor? (Kakao, Pirinç Unu, Nişasta vb.)

Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği gereğince “Ürün, sadece adını oluşturan bileşenden oluşuyorsa ayrıca içindekiler listesinin verilmesi zorunlu değildir”.

Örneğin; Ürün ismi (Pirinç Unu), içeriğini (%100 pirinç unu) açıkça ifade ettiği için bu ürünümüzde içindekiler listesi bulunmamaktadır.

Ürünümüz %100 pirinç unu, pirinç unu süt veya yumurta alerjeni içermez ancak olası bulaşılar için bu ürünümüzde garanti vermiyoruz.

Alerjen garantisi verdiğimiz ürünlerde ayrıca ambalaj üzerinde “glutensiz” ifadesi ile belirtiyoruz. (Örneğin; Glutensiz Kakao, Glutensiz Pirinç Unu)

11
Maya çeşitleriniz arasındaki farklar nelerdir?

Maya çeşitleri; yaş, aktif kuru ve instant olmak üzere 3 çeşittir. Instant Maya dışındaki iki çeşit mayayı bir miktar şekerli ılık su veya sütte 20-25 dakika bekletmek gerekir. Instant Maya'da bu aşama uygulanmamakta, maya kuru olarak una karıştırılıp sonra sıvılar eklenerek hamur hazırlanmakta ve kabarmaya bırakılmaktadır. Yani diğer mayalara göre Instant Maya ile hazırlık basamakları daha azdır. Maya ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

12
Puding çeşitlerinizi hazırlarken ne kadar süt eklemeliyim?

Klasik Puding ürün çeşitlerimiz, çeşitlerine göre farklı miktarda süt ölçüleri ile hazırlanmaktadır. Aşağıdaki tablodan hangi puding çeşidimiz için ne kadar süt eklemeniz gerektiğini inceleyebilirsiniz.

Puding Çeşidi

Süt Miktarı

Puding Kakaolu (98 g)

500 ml

Puding Kakaolu (147 g)

750 ml

Puding Kakaolu (196 g)

1 lt

Puding Çilekli 

750 ml

Puding Hindistan Cevizli 

750 ml

Puding Muzlu 

750 ml

Puding Vanilyalı 

750 ml

Puding Antep Fıstıklı 

500 ml

Puding Bitter Çikolatalı 

500 ml

Puding Çikolata Parçalı 

500 ml

Puding Çikolatalı Antep Fıstıklı

500 ml

Puding Çikolatalı Fındıklı 

500 ml

Puding Çikolatalı Hindistan Cevizli

500 ml

Puding Çikolatalı Bademli 

500 ml

13
Sade Kek Karışımı ürününüzün özelliği nedir?

Dr. Oetker Sade Kek Karışımı ürünümüz ile tatlı ve tuzlu tarifleri hazırlayabilirsiniz. Ürün içeriğinde bulunan un karışımı ve kabartıcılare sayesinde kesin sonuç alabileceğiniz tarifler garanti edilir.

14
Dondurulmuş Pizza ürünlerinizi mikrodalgada pişirebilir miyiz?

Maalesef. Pizza ürünlerimizin ambalajlarının üzerinde belirtilen derecelerde fırında pişmeleri gerekmektedir.

15
Dondurulmuş Pizza'yı çözdürüp tekrar dondurabilir miyiz?

Hayır, bunu önermiyoruz.

16
Dondurulmuş Pizzalarınızı ne kadar sürede buzdolabında muhafaza edebilirim?

Dondurulmuş Pizzalarımız ambalajlarının üzerinde yer alan saklama koşullarında da belirtildiği gibi; buzdolabında (+4°C) 1 gün, buzlukta (-6°C) 4 gün, buzlukta (-12°C) 3 hafta, buzlukta veya derin dondurucuda (-18°C) ambalaj üzerindeki son kullanma tarihine kadar saklanabilir.

17
Ürünlerinizde yer alan Modifiye Nişasta nedir?

Türk Gıda Kodeksi'ne göre belirli işlemlerden geçirilip pişme özellikleri geliştirilmiş olan nişastalara modifiye nişastalar denmektedir. Modifiye nişastanın "Gen Modifiye" kavramı ile ilgisi yoktur.

18
Ürünleriniz alkol içeriyor mu?

Ürünlerimizde alkol veya alkolle işlem görmüş hiçbir ham madde kullanmıyoruz.

19
Ürünlerinizde hangi jelatin kullanılmaktadır?

Dr. Oetker ürünlerinde sığır ve bitkisel olmak üzere iki çeşit jelatin kulanılmaktadır.

20
Ürünleriniz helal mi?

Dr. Oetker Türkiye’de üretilen tüm ürünler helal koşullarına uygun üretilmektedir.

21
Ürünlerinizde domuz eti bulunuyor mu?

Ürünlerimiz domuz yağı ve domuzdan elde edilmiş hiçbir ürün içermez.

22
Ürünleriniz şellak içeriyor mu?

Ürünlerimiz şellak içermemektedir.

23
Ürünlerinizde neden palm yağı kullanıyorsunuz?

Dr. Oetker Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş. firması olarak Gıda, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın vermiş olduğu üretim izni ile faaliyetlerimizi gerçekleştirmekteyiz.

Şirketimiz, bakanlığın ilgili yasal mevzuatı (Türk Gıda Mevzuatı) ve denetimleri sonucunda; gerek yurt içi, gerekse yurt dışından Türkiye’ye ithal izni verdiği ham maddeler ile çalışmakta olup, ürünlerini yine bu mevzuata uygun olarak formüle edip üretmektedir.

Ürünlerimizin, Türk Gıda Kodeksi’nde belirtilen kuralların yanı sıra, Dr. Oetker Almanya tarafından yayınlanan ve Dr. Oetker markası adı altında üretim yapan tüm diğer ülkelerdeki şirketleri de bağlayan “Dr. Oetker Gıda Standardı” na uygun bir şekilde seçilmiş ham maddeler ile üretilmeleri zorunluluğu vardır.

Ayrıca stok durumuna bağlı olarak farklı ülkelerden gelebilen çeşitli bitkisel yağlar kullanılmaktadır.

2011'den beri Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası (RSPO) üyesiyiz ve palm yağının sürdürülebilir şekilde yetiştirilmesini sağlamak için RSPO tarafından belirlenen kriterleri uyguluyoruz. Orman alanlarının küresel tahribatına karşı koymak için yalnızca RSPO "Ayrıştırılmış" standardını karşılayan palm yağı kullanmayı amaçlıyoruz. Doğrudan satın aldığımız palm yağı ile ilgili olarak, halihazırda uluslararası düzeyde bu hedefle %90'dan fazla uyumluyuz.

24
Ürünlerinizde karmin bulunuyor mu?

Türkiye’de ürettiğimiz tüm ürünler karminsiz üretilmektedir.

Sadece yurtdışında üretimi gerçekleşen Süsleme Glazürü ve Kırmızı Jel Renklendirici ürünlerimizde karmin mevcuttur.

Dünya çapında üretim yapan Dr. Oetker’in tüm ürünleri sıkı bir kalite yönetimi güvencesi altında üretilmektedir. Bu kalite anlayışı aynı zamanda kullandığımız tüm ham maddelerin seçimi ve kontrolü aşamasında da geçerlidir.

Türkiye’de gıda üretimi yapan tüm firmalar, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kontrolü altında, Türk Gıda Kodeksi’ne uygun şekilde faaliyet göstermek zorundadırlar.

Gıda ürünlerinde karmin kullanılması; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıda üreten firmalara uyma zorunluluğu getirdiği Türk Gıda Kodeksi’nde yer almaktadır. Bu hammaddenin gıdalarda renklendirici olarak kullanılması Türk Gıda Kodeksi  25.08.2002-24857 tarihli 2002/55 No’lu ‘’Gıdalarda Kullanılan Renklendiriciler Tebliği’’ndeki EK 1’e (İzin Verilen Gıda Renklendiricileri) uygundur.

Kırmızı rengi veren karmin kaktüslerde yaşayan koşinelden elde edilir, ancak ürünlerin içerisinde direkt olarak değil, kullanılan renklendiricinin içerisinde bileşen olarak bulunmaktadır. Bu renklendirici birçok ülkede doğal kabul edildiği için dünyaca yaygındır ve birçok gıda ürününde güvenle kullanılmaktadır.

Türkiye’de de kullanım koşulları T. C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kontrol edilmekte ve bu ürünler güvenli kabul edilmektedir.

25
Dr. Oetker ürünleri, kampanyalar ve promosyonlar hakkında bilgilendirme mailleri gönderiyor musunuz?

Tabii, bunun için Bülten ve Tarif Üyeliği alanından kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kaydınızı gerçekleştirdikten sonra adresinize gelen e-posta üzerinden üyeliğinizi onaylamayı unutmayın!

26
Dr. Oetker'in Sürdürülebilirlik Hedefleri nelerdir?

Sürdürülebilirlik hedeflerimizle ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Et
Sosyal Medyada Dr. Oetker