Flag

Zerde

Yaklaşık 6 kase
Orta
40 dk.
Aspir çiçeği, kuş üzümü, çam fıstığı ve pirinç ile hazırlanan hafif bir tatlı.
Sarı renkte olmasıyla görünüm açısından da dikkat çeken bir Türk tatlısı olan Zerde, Gaziantep’ten Edirne’ye kadar uzanan geniş bir Anadolu coğrafyasında yaygın bir şekilde bilinmektedir. Pirincin yanına çam fıstığı, kuş üzümü vb. özgün malzemelerle hazırlanan zerdeye rengini veren safran da katı...
Malzemeler
Nasıl hazırlarsınız?
Picture -
Picture -
LÜTFEN BU TARİFİ DEĞERLENDİRİN
Beğendiniz mi?

İlgili Tarifler

Bu tarifler de ilginizi çekebilir

Bizi Takip Et
Sosyal Medyada Dr. Oetker
Picture - Hero image

Malzemeler

Malzemeler
2 yemek kaşığıpirinç
2 su bardağısu
1 tatlı kaşığıaspir çiçeği
1 su bardağısu
2 yemek kaşığıkuş üzümü
1 su bardağıtoz şeker
2 yemek kaşığıDr. Oetker Mısır Nişastası
4 su bardağısu
3 yemek kaşığıçam fıstığı

Ürünü incele

Picture - Dr. Oetker Mısır Nişastası
1

Ön hazırlık

Pirinci yıkayıp bir tencereye alın. Üzerine 2 su bardağı suyu ekleyin ve orta ateşte pişirin. Kaynamaya başlayınca ocağı kısın ve arada karıştırarak 15 dakika pişirin. Ocaktan alın ve soğumaya bırakın.


Aspir çiçeğini bir cezveye alıp üzerine 1 su bardağı suyu ilave edin ve kısık ateşte kaynatın. Kaynamaya başlayınca 3 dakika daha pişirmeye devam edin. Ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Süzgeç ile süzüp suyunu kullanmak üzere ayırın.


Kuş üzümünü 2-3 kez yıkayıp suyunu iyice süzün.

2

Zerdenin hazırlanışı

Toz şeker, mısır nişastası, 4 su bardağı su ve süzdüğünüz aspir çiçeği suyunu derin bir kaba alın ve el çırpıcısı veya kaşık ile iyice karıştırın. Bu karışımı tencenin içindeki pişirdiğiniz pirincin üzerine dökün ve 1 dakika daha karıştırın. Orta ateşte sürekli karıştırarak pişirmeye başlayın. Kaynamaya başlayınca kuş üzümü ve çam fıstığını ekleyip 5 dakika daha pişirin. Ocaktan alıp 15 dakika bekletin ve kaselere paylaştırın. Ilık veya buzdolabında soğuttuktan sonra servis yapın.